Ankara Üniversitesi Solistleri


 

“… Ankara Üniversitesi Solistleri Klasik Türk Müziğinin Zenginliğini Sergiledi. … Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın bu harika topluluğu… … icranın kalitesi alkışlarla ödüllendirildi.”

Vecernji List, Bosna-Hersek

21 Mayıs 2011
—————————————————————————————————————————————-
 (thank you) for your excellent performances and lectures presented during the 2012 Marshall University Festival of New Music. (Dr. Ahiskal’s) presentation on Turkish Music, Turkish Five composers… “

Dr. Mark Zanter
Müzik Kuramı ve Kompozisyon Bölümü Koordinatörü
Marshall Üniversitesi (7 Mart 2012)
—————————————————————————————————————————————-

“ … Ankara Üniversitesi Solistleri kısa sürede yurt içi ve yurt dışındaki dinletilerinde sergiledikleri üst düzey ve son olarak Bilkent Yeni Müzik Günleri’nin açılışındaki etkinlikleriyle Avrupa ayarında bir yaylı çalgılar dörtlüsü olduklarını kanıtladılar. Kamran İnce’nin … Curve, Onur Türkmen’in … Dün Korkusu başlıklı yapıtını mükemmel seslendirerek Türk bestecilerine verdikleri önemi gösterdiler. … Şnitke’nin 3. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nü de yapıttaki tüm katmanları, renkleri başarıyla ortaya koyarak seslendirip, kendilerini ilk kez dinleyenlere parmak ısırttılar.”

Şefik Kahramankaptan
Cumhuriyet, Ankara
5 Haziran 2012

—————————————————————————————————————————————- Dear Dr. Ahiskal,

 (the concert) was extremely well-conceived and presented, and we all benefited from your remarks (on) historical background of the works, in particular the Turkish Five, the emergence of Western concert practice in Turkish music in the 20th century,… We are all much richer in our knowledge and aesthetic experience as a result. And the playing of the ensemble was wonderful!

Dr. Robert Carl
Kompozisyon Bölüm Başkanı

The Hartt School, Hartford Üniversitesi (29 Mart 2012)
—————————————————————————————————————————————-
“… I am writing to convey my gratitude for the marvelous presentation and concert by theAnkara University Soloists… Students and faculty alike were greatly impressed by the quartet’s passion, precision, blend, and technique. It was indeed one of the finest chamber music events that I have had the opportunity to witness at this university.

Doç. Dr. Kevin Holm-Hudson

Müzik Kuramı
Kentucky Üniversitesi Müzik Okulu (7 Mart 2012)
—————————————————————————————————————————————-
“… Tempo baştan sona mükemmel devam ediyor. Müzik kristal kadar berrak, teknik en üst düzeyde. Aylar, haftalar, saatler süren disiplinli çalışmalar her defasında olduğu gibi burada da kendini gösteriyor. …

… ne kadar teşekkür etsek azdır. …. Akses gibi gerçek çağdaş ve büyük bir Türk bestecisinin birinci yaylı çalgılar dörtlüsünün Amerika’da ilk çalınışını büyük bir özgüven içinde gerçekleştirdikleri için. Sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bildikleri ve büyük bir sorumluluk anlayışı içinde onları hak ettikleri yerlere ulaştırmada öncülük yaptıkları için.

Kaan Tanalı
(N. K. Akses’in torunu)
Vaşington, D.C. (6 Nisan 2012)
—————————————————————————————————————————————-
Topluluk Hakkında

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Yeniden Yapılanma süreci ve Müzik Bölümü Çalgı Anasanat Dalı’nın kuruluşu aşamasında atamaları yapılan öğretim elemanlarının katkılarıyla 2011 yılının Mayıs ayında kuruldu. Türk çağdaş sanatını uluslararası düzeyde en iyi şeklide
temsil etmeyi, yerli ve yabancı birçok solist ve oda müziği sanatçısıyla birlikte çalışarak Türk bestecilerinin eserlerini gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında tanıtmayı ve Lisans ve lisansüstü öğrencilerinin toplulukla beraber sahneye çıkarak profesyonel bir icra deneyimi kazanmalarını kendine amaç edinen topluluk, ilk konserini 20 Haziran 2011 tarihinde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ’un ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı ve diğer protokol üyelerinin katıldığı bir topluluğa verdi. Dörtlü 2012 Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdiği turnede Amerikalı besteci Mark Zanter’in kendileri için bestelediği dörtlünün dünyada ilk seslendirilişi ile Necil Kâzım Akses’in 1. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün Amerika’daki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.  Çeşitli üniversitelerde sundukları konferans ve konserlerin yanı sıra Vaşington’daki Türk Büyükelçiliği Rezidans’ında Amerikan Temsilciler Meclisi üyesi Eleanor Holmes Norton’ın katılımıyla gerçekleştirdikleri konser de büyük beğeni topladı. Topluluğun çekirdek kadrosu her biri ayrı ayrı solo ve oda müziği kariyerlerini sürdüren kurucu üyeler Prof. Dr. M. Orhan Ahıskal ve Ellen Jewett, Prof. S. Çetin Aydar ve Doç. M. Sinan Dizmen’den oluşmaktadır.

youtube_logo

A.Ü.S. facebook sayfası