Doç. Sinan DİZMEN

Ankara’da doğdu ve ilk müzik derslerini babası Doç. Özkan DİZMEN’den aldı. 1984 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Viyolonsel Bölümü’ne girdi.

1994 yılında mezun olduktan sonra, 1996 yılında Alman Hükümeti bursunu (DAAD) kazanarak Lübeck Müzik Yüksek Okulu’nda Prof. Ulf TISCHBIREK ile viyolonsel, Prof. Konrad ELSER ve Prof. Walter LEVIN ile oda müziği çalıştı. Burada bulunduğu süre içerisinde Schleswig – Holstein Müzik Festivali’nde, Polonya’da düzenlenen Kasna Bahar Festivali’nde ve Almanya’nın çeşitli şehirlerinde solo konserler verdi. “Lübecker Quartett” in viyolonsel üyesi olarak çok sayıda oda müziği konseri’ne katılan sanatçı, aynı zamanda Lübeck Müzik Yüksek Okulu Orkestrası, Schleswig – Holstein Festival Orkestrası, Vogtland Filarmoni Orkestrası ve Lübeck Filarmoni Orkestrası’nda görevler aldı ve kayıtları’nda bulundu. Öğrenimi süresince çok sayıda solo, oda müziği, oda orkestrası ve senfonik orkestra konserleri’nde yer alan sanatçı, lisans üstü eğitimini Lübeck Müzik Yüksek Okulu’nda, “Künslerische Aufbau” – Sanatsal Gelişim derecesini alarak 2001 yılında başarıyla tamamladı.

 Hikmet ŞİMŞEK, Gürer AYKAL, Emil TABAKOV, İbrahim YAZICI, Arian TIEN, Rengim GÖKMEN ve Cem MANSUR yönetimindeki değişik senfoni orkestralarıyla çeşitli konçertolar seslendiren ve bir çok şehirde solo konserler veren Sinan DİZMEN, barok dönemden çağdaş döneme kadar çok geniş bir repertuara sahiptir.

 Franz HELMERSONN, Alexander RUDIN ve Siegfield PALM ile meister kurslar çerçevesinde aktif olarak çalışan sanatçı, 2006 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde, Hayrettin HODJA ile Sanatta Yeterlilik çalışmalarını tamamladı.

 2008 yılında “ Doçent “ unvanını kazanan sanatçı, Ankara Ünivetsitesi Devlet Konservatuvarı’nda, Viyolonsel Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır