Modern Dans Anasanat Dalı

Ülkemizde bale ve modern dans sanatının gelişimdeki en büyük engellerden biri eğitim ve eğitmen sıkıntısıdır. Daha 60 yılı aşkın bir geçmişi olan bale tarihimizde gerek klasik bale, gerekse modern dans alanında çok özgün ve güzel yapıtlar sahnelenmesine karşın, ne yazık ki özellikle modern dans alanında çok az eğitimci yetiştirilebilmiştir.

Bu sıkıntının aşılması için kuşkusuz akademik destek gereklidir. Üniversitemizin Devlet Konservatuvarı bünyesindeki Modern Dans Anasanat Dalı da gerek dans eğitmeni gerekse eğitici eğitimi sorununu önemsemektedir. Alanımız ülkemizin ilk profesyonel modern dansçılarından eğitim almış genç mezunlar veren bir alandır. Alanla ilgili bütün bilimsel-sanatsal bilgi ve uygulamalara ilişkin öngörülen davranışları kazanmış bulunan ve bunları profesyonel düzeyde uygulayabilecek bireyler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Modern Dans Anasanat Dalı mezunları öncelikle eğitim gördükleri alanla ilgili kurumlarda, gereklerini yerine getirdikten sonra genel eğitim kademesindedki okullarda, dans okullarında ve kendi oluşturacakları kuruluşlarda çalışma yapabilirler. Bu alanda öğrenimlerini sürdürüp öğretim elemanı olabilirler. Bu okuldan aldıkları birikimleri ile özgün yapıtlar yaratabilir ve kendilerine bir çalışma sahası yaratabilirler.

Eğitim Kadrosu

Modern Dans ASD Ders İçeriği